З 1 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни у статтю 167 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у якій визначено ставки податку на доходи фізичних осіб.
Ставки податку на доходи фізичних осіб змінено. Якщо раніше діяла ставка 15% для місячних доходів до 10 розмірів мінімальної зарплати (на 1 січня 2016 р. — 13 780 грн.) і 20% із суми перевищення, то тепер застосовується 18% до будь-якої суми доходів, яка нараховується платнику у зв‘язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
На пасивні доходи до бази оподаткування податок встановлюється в наступних розмірах:
- 18 % - для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях і/або інвестиційним сертифікатам, виплачуваних інститутами суспільного інвестування;
- 5 % - для доходів у вигляді дивідендів по акціях і корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційним сертифікатам, які виплачуються інститутами спільного інвестування).
Ставка 15% застосовується до частини перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, понад три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (з 1 січня 2016 р.- 4134 грн.).
Крім того, збережена ставка 5% бази оподаткування для окремих випадків, передбачених розділом IV Кодексу. Так за ставкою 5% оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості (п.172.2 Кодексу); дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (п.173.1 Кодексу) вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення(п.174.2.2. Кодексу) тощо.
Також ставка податку може становити 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом IV Кодексу. Зокрема, за нульовою ставкою оподатковується вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.
|