Чи відомо вам про таке поняття, як «податкова знижка»? А адже вона передбачає повернення вам частини коштів, сплачених державі з заробітної плати. В такий спосіб, держава турбується про те, щоб ми не переплатили «зайвих податків у скарбницю.
Податкова знижка – це коли держава повертає вам певну суму сплаченого податку з зарплати за рік.
З кожної заробітної плати ми платимо податок 18% до бюджету. Також, при оплаті інших послуг (за навчання, іпотечний кредит, страхові внески) ми теж платимо податок у бюджет. Тобто податок ми платимо двічі, а то і тричі. Так от, податкова знижка передбачає виплату вам різницю цих податків (так сказати, перераховують скільки ви заплатили податків, і якщо переплатили один і той же податок за певні послуги – вам виплачується різниця).
Хто може скористатися податковою знижкою?
Скористатися податковою знижкою відповідно до ст. 166 ПКУ можливо у випадках, якщо: Ви – резидент України–громадянин України або іноземець, який перебував в Україні понад 183 днів протягом року. Ви понесли витрати у зв'язку з придбанням товарів, робіт або послуг саме у резидента (як юридичної, так і фізичної особи), причому у вас є документальне підтвердження (тобто людям, які оплатили навчання дитини за кордоном, податкову знижку не дають). Ви отримуєте заробітну плату (офіційно). ФОП (фізична особа підприємець) не може скористатися податковою знижкою. Доходи приватних підприємців не є заробітною платою, тому податкова знижка за такими доходами не надається. Розмір знижки за 2015 рік не може перевищувати загальну суму зарплати людини за цей же рік.
За що можна отримати податкову знижку?
За які понесені витрати ви можете отримати податкову знижку (п. 3 ст. 166 ПКУ): 1) користування іпотечним житловим кредитом: тільки в разі якщо житло, куплене в кредит, є основним місцем проживання платника податку; за одним іпотечним кредитом лише десять років поспіль. 2) пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні: не менше 2-ух, але не більше 5-ти відсотків нарахованої зарплати за рік. 3) оплата за навчання (середньої професійної або вищої освіти) – за ваше навчання або навчання члена сім'ї першого ступеня споріднення: претендувати на знижку може студент (якщо він працює) або один з його найближчих родичів (батьки, опікуни, подружжя). Головне, щоб декларанти були офіційно працевлаштовані. 4) витрати на штучне запліднення: сума фактично понесених витрат. 5) витрати на усиновлення дитини: сплачена у зв'язку з цим сума державних послуг. 6) страхові внески, страхові премії за договорами довгострокового страхування життя, пенсійні внески: не більше суми прожиткового мінімуму для працездатних, помноженого на коефіцієнт 1,4 (у 2013 році це 1610 гривень) за кожний місяць дії договору страхування самого платника податків; не більш як 50 відсотків цієї суми, якщо людина платить внески за члена сім'ї першого ступеня споріднення (чоловіка або дружину, батьків чи дітей). 7) витрати на переобладнання транспортного засобу для використання біопалива: сума фактично понесених витрат. 8) витрати на будівництво або придбання доступного житла (в тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту та процентів по ньому): сума фактично понесених витрат.
Нюанси податкової знижки на виплати по іпотеці і навчання
Податкова знижка на іпотечний кредит надається тільки на відсотки по іпотеці, фактично сплачені у звітному році. На тіло кредиту (тобто повернення основної суми) знижка не поширюється. До уваги приймаються іпотечні кредити, отримані як в гривні, так і в іноземній валюті. Таким чином, люди, у яких в кредитному договорі значаться суми в доларах або євро, також мають право повернути собі частину сплачених податків. При цьому буде використовуватися офіційний обмінний курс Нацбанку, що діє на день сплати таких процентів.
Є ще одна умова: необхідно, щоб куплене в кредит житло було основним місцем проживання. Це означає, що претендент на податкову знижку має бути зареєстрований в квартирі, придбаної за рахунок іпотечної позики. Право на податкову знижку дається платнику за одним іпотечним кредитом протягом десяти календарних років поспіль. І якщо у людини іпотека на 20 років, то десять років він може отримувати знижку на відсотки, а десять — вже немає.
Також податкова знижка надається на оплату навчання в українських вузах. Гроші, внесені за навчання в закордонних закладах, поверненню не підлягають.
Для відшкодування грошей у вигляді податкової знижки потрібно підготувати і надати до податкової інспекції такі документи:
Копія паспорта (1,2 сторінка та сторінка прописки) Копія довідки про присвоєння індивідуального податкового номеру (ІПН). Копія квитанцій про сплату внесків / здійснення платежів (оригінали обов'язково мати з собою для можливого підтвердження) Оригінал довідки про доходи, отриманих у звітному році з місця роботи (за встановленою формою). Поточний рахунок у банку (або номер платіжної картки — взяти відповідну довідку в банку). Заяву встановленого зразка про суми виплачених доходів і утриманих податків (береться в податковій). Декларація про доходи та додаток до неї (бланки брати в податковій). Копію Договору з навчальним закладом / Поліса накопичувального страхування життя / Іпотечного договору та договору застави / інших договорів на послуги, що відносяться до податкової знижки.
Додатково документи для отримання податкової знижки за оплату навчання:
Копія свідоцтва про народження дитини або свідоцтво про шлюб — у випадку, якщо декларацію подають батьки або один із подружжя. Довідку з навчального закладу про те, з якого і по який період у звітному (календарному році вчився студент. Подати податкову декларацію за звітний 2015рік можна за місцем реєстрації до кінця поточного року (тобто до 31 грудня 2016.
|